Trening w plenerze

Rodzajów treningów jest bardzo dużo, dzięki czemu każdy może wybrać interesujący go plan, prowadzący do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. Zazwyczaj jednak są to ćwiczenia w zamkniętych pomieszczeniach – na siłowniach, salach fitness. Dla osób, które chciałyby poćwiczyć na zewnątrz stworzona została także specjalna forma trenowania.
Dlaczego dobrze jest ćwiczyć w plenerze
Trening w plenerze to idealny rodzaj aktywności fizycznej dla osób, które nie lubią przesiadywania w zamkniętych przestrzeniach. Idealnie sprawdzi się szczególnie wiosną i latem, kiedy warunki atmosferyczne są lepsze. Niższe temperatury nie przeszkadzają jednak w odbywaniu się zajeć w plenerze. Taki rodzaj treningu pozwala połączyć ze sobą wykonywanie ćwiczeń oraz dobrą zabawę. Bez zatłoczonych siłowni czy sal treningowych możemy osiągnąć pożądane efekty i czuć się komfortowo.
Jak wygląda trening?
Plener jest dobrym miejscem do wykonywania ćwiczeń wytrzymałościowych oraz kondycyjnych. Wybierając taką formę aktywności powinniśmy uwzględnić ich obecność w naszym planie treningowym. Trening na świeżym powietrzu można dostosowywać do naszych potrzeb oraz kondycji, modyfikując w jego trakcie poszczególne ćwiczenia. Dobrze sprawdzają się tu m.in. przysiady, pompki, wyskoki, podskoki, biegi. Podczas treningu wykorzystywać można napotkane obiekty – ławki, słupki, drzewa. Istnieje też możliwość użycia znanych z siłowni taśm TRX czy hantli. Tego typu aktywność różni się od tradycyjnego ćwiczenia w sali jedynie miejscem – to, w jaki sposób będziemy ćwiczyć zależy już od nas samych. Możemy zaplanować kilka obwodów lub postawić na tryb interwałowy czy naprzemienne powtarzanie kilku ćwiczeń.
Zalety ćwiczenia w plenerze
Istnieje wiele korzyści, płynących z trenowania na świeżym powietrzu. Do najważniejszych zaliczymy:
- lepsze dotlenienie układu krążenia,
- poprawę kondycji,
- przyspieszenie metabolizmu,
- poprawę stanu mięśni i stawów,
- rozwijanie wyobraźni i kreatywności,
- jeśli ćwiczymy w słoneczne dni – zwiększenie wytwarzania witaminy D,
- pobudzenie wytwarzania serotoniny,
- wzmocnienie układu nerwowego,
- lepszą orientację w terenie.