Trening przed wyjazdem w góry

Aktywność fizyczna jest ważna i łączy się z każdą dziedzina życia. W przypadku rekreacji nie możemy jedynie myśleć o biernym odpoczywaniu, by nie zaniedbać swojego ciała oraz kondycji. Kiedy jednak decydujemy się na aktywne spędzanie czasu podczas urlopu, a nie jesteśmy pewni czy podołamy temu, warto przed wyjazdem rozpocząć specjalne sesje treningowe.

Jak trenować przed wyjazdem w góry?

Wędrówka górska jest nie lada wyzwaniem, szczególnie dla osób mało ruszających się na co dzień. Przed wybraniem się na rekreacyjne spacery górskimi ścieżkami oraz wspinaczki warto rozpocząć trenowanie, by nasz organizm sprostał postawionemu przed nim zadaniu. W takich sytuacjach bowiem mięśnie pracować powinny z większą intensywnością oraz częstotliwością. Rodzaj treningu przed wyjazdem w góry uzależniony jest od aktualnego stanu naszego organizmu. Jeśli przez długi czas nie uprawialiśmy żadnych aktywności fizycznych, dobrze jest rozpocząć trening od prostych ćwiczeń, opartych na umiarkowanym tempie. Dopiero potem możemy przejść do bardziej intensywnych zestawów, nastawionych na pobudzanie i wzmacnianie poszczególnych partii mięśni.  

Częstotliwość i rodzaj treningu

Warto pamiętać, że treningi przed wyjazdem w góry poprawić mają ogólna wydolność organizmu oraz przystosować go do czekającego wyzwania. Ich celem nie jest spalanie tkanki tłuszczowej czy wzrost masy mięśniowej, dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich ćwiczeń. Dobrze jest rozpocząć treningi jak najwcześniej, by móc je powtarzać kilka razy w tygodniu. Możliwe jest także takie zaplanowanie treningów, by ogólnorozwojowe zajęcia przeplatały się z bardziej specjalistycznymi, nastawionymi na większą pracę mięśni nóg, łydek, ud. Jeżeli planujemy wspinaczkę, warto także skupić się na ćwiczeniach wzmacniających ramiona i ręce.

Zalety ćwiczeń

Do głównych zalet tego rodzaju treningu zaliczyć można:

  • poprawę wydolności organizmu,
  • poprawę kondycji i wytrzymałości,
  • wzrost świadomości na temat możliwości własnego ciała,
  • lepsze funkcjonowanie układu oddechowego oraz układu krążenia,
  • wzmocnienie mięśni,
  • wzmocnienie stawów i przystosowanie ich do nadchodzących aktywności górskich.