Trening Cardio
Trening wytrzymałościowy, zwany inaczej Cardio, to jeden z najpopularniejszych rodzajów treningu. Regularnie wykonywany wspomaga pracę układu krążenia oraz lepsze funkcjonowanie organizmu. Jest to więc nie tylko świetne rozwiązanie w pracy nad wymarzoną sylwetką, ale też polecane w celu utrzymania zdrowia.
Na czym polega trening Cardio?
Trening Cardio to forma aktywności ruchowej, która w założeniu ma pomóc w pozbyciu się nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej. Podnosi jednocześnie tempo przemiany materii, spalając tłuszcz w organizmie. Taki rodzaj treningu jest odpowiedni dla wszystkich, bez względu na wiek czy płeć. Poziom wydolności fizycznej oraz kondycja także nie będą problemem przy wyborze tego typu ćwiczeń. Osoby początkujące mogą dostosować rodzaj treningu do aktualnego stanu wytrzymałościowego. Ćwiczenia te można wykonywać zarówno za pomocą urządzeń, dostępnych na siłowniach, jak i bez nich. W rozpoczęciu tego rodzaju treningu pomogą jednak zapewne: bieżnie, rowerki stacjonarne, stepy czy orbitreki. Podczas ćwiczeń dobrze jest także monitorować puls.
Efekty ćwiczeń Cardio
W założeniu trening Cardio poprawia pracę wydolności serca. Regularne treningi wytrzymałościowe wzmacniają serce, przez co pompuje ono więcej krwi, bogatej w tlen. Jeśli chodzi o rzeźbienie sylwetki, trening ten poprawi zdecydowanie dolne partie mięśni. Dobrze podkreśli kształt ud i pośladków oraz zapewni im jędrność i ogólną poprawę. Jest to bezpieczny rodzaj treningu, który nie obciąża dodatkowo stawów. Najlepszym czasem, by osiągnąć wymarzone rezultaty i szczupłą sylwetkę, w przypadku treningu Cardio, będzie ćwiczenie przez minimum 20 minut, do około 40 minut.
Zalety treningu
Do głównych zalet treningu zaliczyć możemy:
- wzmocnienie układu krążenia,
- wzmocnienie pracy serca,
- przyspieszenie procesu przemiany materii,
- przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej,
- lepsze dotlenienie organizmu,
- pomoc w utracie zbędnych kilogramów,
- uchronienie organizmu przed wystąpieniem wielu chorób, np. miażdżycy, nadciśnienia, zawału serca.